تبلیغات
بازگشت به سوی خدا - پرستش ...

بازگشت به سوی خدا

گرچه دوری از خدا اما ، خدایت با تو نزدیک است ...

الهی به امید تو

سه شنبه 20 دی 1390

پرستش ...

نویسنده: بنده عاشق   

ان قوما عبدوا الله رغبه ، فتلک عباده التجار، و ان قوما عبدوا الله رهبه فتلک عباده العبید، و ان قوما عبدوا الله شکرا فتلک عباده الاحرار و هی افضل العباده» 
«همانا گروهی، خداوند را از سر رغبت به بهشت عبادت میکنند ، پس این عبادت تاجران است و گروهی او را از ترس دوزخ عبادت میکنند ، پس این عبادت بردگان است و قومی دیگر، خدای را از سر شکر و سپاس عبادت می کنند، پس این عبادتآزادگان است که برترین عبادت است.

حسین از من خواست که در لحظه لحظه زندگی ام آزادمرد باشم حتی در عبادت ...
......

پینوشت : همیشه روشن بودن پیام و مفهوم آنچه مینویسم یا نقل میکنم برایم مهم تر از جنبه های دیگر بوده است. اگر واژه پرستش را به جای عبادت به کار نبردم معتقدم با این کار ممکن است کلام امام را تحریف کنم .عبادت از ریشه عبد و به معنای اطاعت خاشعانه و نهایت خضوع است.مثلا مطهری که پرستش و عبادت را کنار هم می آورد میگوید " پرستش آن حالتی را می‏گویند كه در آن، انسان یك توجهی می‏كند از ناحیه باطنی خودش به آن حقیقتی كه او را آفریده است و خودش را در قبضه قدرت او می‏بیند، خودش را به او نیازمند و محتاج می‏بیند; در واقع سیری است كه انسان از خلق به سوی خالق می‏كند ". 

پرستش در پارسی معنای دیگری داشته است که امروز دگرگون شده است. پرستش از پرستیدن، پرستاری کردن ، تیمار کردن و نگهداری کردن می آید.همچنین در اسلام دامنه عبادات اسلام شامل همه اعمال آدمی می‌باشد به شرط آنکه به قصد و نیت خداوند انجام شود لذا تعریف مطهری همان تعریف پرستش در معنا و مفهومی که ما امروز آن را به کار میبریم است.

کاش انتقال روشن پیام ها محصور واژه ها نبود تا ذهن را درگیر آنها نکند و پیام از یاد برود. مشکلی که در فهم متونی چون قرآن به خاطر ترجمه های بسیار ضعیف با آن روبه روهستیم.چرا آنان که باید این راه را هموار کنند ، حتی در این راه قدم هم نمیگذارند!!! حتی توضیحی در همین حد :

  انقض : اگر ما سقفی داشته باشیم و بار بسیار سنگینی روی آن باشد که این‏ چوبها صدایش در بیاید و به اصطلاح معروف جرق و جرق بکند ، می‏گویند : انقض یا نقض ، و یا نظیر این تعبیر. وقتی می‏خواهد بگوید این بار آنچنان سنگین‏ بود که گویی صدای مهره‏های پشت تو داشت شنیده می‏شد می‏فرماید : « انقض‏ ظهرک »

اگر کسی منبعی این چنین سراغ داره ممنون میشم تو نظرات بگه

 لطفا جمله امام حسین رو هم یه بار دیگه بخونید که ازش دور نشیم .به امید ظهور مولایمان مهدی که صد البته نزدیک است

free counters

پندهایی از مولا علی (ع)

شفقت با مردم ، احترام به والدین ، دلجویی از غریبان ، تفکر در امور ، اندازه در معاش ، تقدم بر سلام ، شکر بر نعمت ، ادب در کلام ، مصاحبت با نیکان ، عطا در مقام ، پرهیز از خشم ، پایداری در حوادث ، دوری از کبر ، ایثار بر مساکین ، توکل در امور ، ملایمت با جهال ، اصرار در اطاعت ، مخالفت با نفس ، راستی در گفتار ، نظافت در پوشش ، خدمت به خلق ، خوشرویی با عیال ، سرعت در خیر ، جوانمردی با مغلوب ، تأمل در جواب ، قصور در شهوت ، امداد بر مظلوم ، عیادت از مریض ، صبر در مصائب ، سعی در اخلاص ، اجتناب از غیبت ، دوری از بخل ، دادرسی در قضا ، عفو با قدرت ، تعطیل در انتقام ، اکرام بر میهمان ، نوازش بر ایتام ، استقامت در کار ، عطا در مقام

نویسندگان

نظرسنجی

  هدیه تو به خود ، خدا و امام زمانت چیست؟(قولیست بین تو به هر کدام از آنها که بخواهی){انتخاب چند گزینه نیز ممکن است}


 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


design : imjava