تبلیغات
بازگشت به سوی خدا - وای بر ...

بازگشت به سوی خدا

گرچه دوری از خدا اما ، خدایت با تو نزدیک است ...

الهی به امید تو

پنجشنبه 4 خرداد 1391

وای بر ...

نویسنده: بنده عاشق   

بسم الله الرحمن الرحیم .

أَرَأَیْتَ الَّذِی یُكَذِّبُ بِالدِّینِ ،  فَذَلِكَ الَّذِی یَدُعُّ الْیَتِیمَ ، وَلَا یَحُضُّ عَلَى طَعَامِ الْمِسْكِینِ ، فَوَیْلٌ لِّلْمُصَلِّینَ ، الَّذِینَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ ، الَّذِینَ هُمْ یُرَاؤُونَ ، وَیَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ

دین : جزا ویا دینی که حضرت محمد (ص ) بر آن است. از دو آیه مَالِکِ یَوْمِ الدّینِ   و   لكم دینكم ولی دین"(کافرون آیه 6)

دعّ: این واژه در فرهنگ عرب به معنى راندن سخت و خشونت‏بار آمده است، و واژه «یدع» از این ریشه مى‏باشد. واژه «دعدعه» نیز از همین ریشه است كه به معنى «سخت تكان دادن كیل به منظور آكنده شدن آن» آمده است.

حضّ: به معنى ترغیب و تشویق دیگران بر انجام كار شایسته آمده است. واژه «یحضّ» از همین ماده است.

ماعون: این واژه به معنى ظرف، اثاث و كالا، و هر چیز سودبخش آمده است. این واژه از ریشه «مَعن» برگرفته شده است.

آیا دیدی کسی که دین را تکذیب میکند؟

طرح سوال در ذهن . کیست آنکه دین را تکذیب میکند ؟ چون آیه خطاب به پیامبر است و دیدن را می آورد یعنی کنکاشی است در کسانی که اطراف پیامبرند:

کسانی که میپندارند بر دین اویند

منافقانی که اکنون در اطراف پیامبرند

کافرانی که پیامبر دیده

با توجه به آیات بعدی و اینکه بیشتر مسلمانانند که این آیه را میشنوند لذا مهمترین بخش آیه مورد سوم یعنی خطاب به خودی هاست. برای ما ابتدا نگرشی در خود و سپس در اطرافیانمان میباشد.

آیات بعدی به صراحت ویژگی های این افراد را مشخص میسازد :

توجه کنیم باز هم چگونگی در عمل است، گفتن به زبان که من قبول دارم روز جزا را ، با تکذیب نکردن آن برابر نیست! بحث اندیشه و عمل با هم است. میبینیم که تمامی ویژگی ها مربوط به عمل افراد است.

آرى او همان است كه یتیم را به سختى مى‏راند و به خوراك دادن بینوا ترغیب نمى‏كند

 پس واى بر نمازگزاران ، آنان كه از نمازشان سهو انگارند. آنان كه خودنمایى مى‏كنند و اسباب و وسایل مورد نیاز را دریغ میکنند.

لذا دو نشان مهم تکذیب گران دین ، راندن یتیمان و ترغیب نکردن دیگران برای اطعام مسکینان است ( صد البته خود باید اطعام کرده باشند تا بتوانند دیگری را به آن فرا خوانند)

آیه بعد ویل بر نمازگزاران میدهد ، همه نمازگزاران باید هشیار شوند و در خویش بنگرند.حالا اینجوری خوندن هم خوبه و ... نداریم.وای بر نمازگزاران !

سهو از نماز. صاحب المیزان جمله ای دارد که مطلب را به خوبی ادا میکند : آنهایی كه از نمازشان غافلند اهتمامی به امر نماز ندارند و از فوت شدنش نگران نیستند چه این كه به كلّی فوت شود و چه این كه بعضی از اوقات فوت گردد و چه این كه وقت فضیلتش از دست برود و چه این كه اركان و شرایطش و احكام و مسایلش را ندانسته نمازی باطل بخواند.

بسیار مناسب است که دو حدیث بسیار زیبا را نقل کنم :

از پیامبر اکرم (ص)

اذا سمعت الاذان فأت و لو حبوا

هنگامی که اذان را شنیدی  بیا، گر چه سینه خیز باشد.

(هر که به مفاهیم اذان و همچنین نماز جماعت گوش دل سپرده باشند معنای آن را بهتر میفهمد )

( کنز العمال ، ج 7، ص 548 )

از امیرالمومنین علی (ع)

إخْتَبِرُوا شِیعَتی بِخِصْلَتَیْنِ فاِنْ کانَتا فِیهِمْ فَهُمْ شِیعَتِی: مُحافَظَتُهُمْ عَلی أوْقاتِ الصَّلَواتِ وَ مُواساتُهُمْ مَعَ إخْوانِهِمْ الْمُؤْمِنِینَ بِالْمالِ وَ إنْ لَمْ تَکونا فِیهِمْ فَاعزَبْ ثُمَّ اَعزَبْ ثُمَّ اَعزَبْ.

شیعیان مرا به دو خصلت امتحان کنید پس اگر در آنها این دو خصلت بود، شیعه منند: محفاظت آنان بر اوقات نماز و دستگیری برادران مومن خود با مال، و اگر در آن ها نبود، پس دورند، دورند و دورند!

(جامع الاخبار، ص 35)

پس شد : سهو از نماز ، ریا ، خودنمایی و دریغ از زکات.

التماس دعا موقع اذان و در شب آرزوها ، آرزوهایتان خدایی باد . اللهم عجل لولیک الفرج

 

free counters

پندهایی از مولا علی (ع)

شفقت با مردم ، احترام به والدین ، دلجویی از غریبان ، تفکر در امور ، اندازه در معاش ، تقدم بر سلام ، شکر بر نعمت ، ادب در کلام ، مصاحبت با نیکان ، عطا در مقام ، پرهیز از خشم ، پایداری در حوادث ، دوری از کبر ، ایثار بر مساکین ، توکل در امور ، ملایمت با جهال ، اصرار در اطاعت ، مخالفت با نفس ، راستی در گفتار ، نظافت در پوشش ، خدمت به خلق ، خوشرویی با عیال ، سرعت در خیر ، جوانمردی با مغلوب ، تأمل در جواب ، قصور در شهوت ، امداد بر مظلوم ، عیادت از مریض ، صبر در مصائب ، سعی در اخلاص ، اجتناب از غیبت ، دوری از بخل ، دادرسی در قضا ، عفو با قدرت ، تعطیل در انتقام ، اکرام بر میهمان ، نوازش بر ایتام ، استقامت در کار ، عطا در مقام

نویسندگان

نظرسنجی

  هدیه تو به خود ، خدا و امام زمانت چیست؟(قولیست بین تو به هر کدام از آنها که بخواهی){انتخاب چند گزینه نیز ممکن است}


 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


design : imjava