تبلیغات
بازگشت به سوی خدا - کمی هم از خودمان ...

بازگشت به سوی خدا

گرچه دوری از خدا اما ، خدایت با تو نزدیک است ...

الهی به امید تو

دوشنبه 29 خرداد 1391

کمی هم از خودمان ...

نویسنده: بنده عاشق   

آری امروز میخواهم از دردها بگویم .دردهایی که به قول شاعر گرچه مثل دردهای مردم زمانه نیست ، اما درد مردم زمانه است .و میدانم که با هر کلمه اش بار بیشتری را بر دوش می نهیم زیرا که به یاری خدا از راه نجات آن نیز سخن خواهیم راند.

به کجا رسیده ایم ؟؟

پرده های حرمت پاره گشته و  گناه زندگیمان را فرا گرفته است . دورویی و نیرنگ و دروغ خوشایند شده است و زرنگی به حساب می آید‍! آیا سخن خدا را فراموش کرده ایم ؟  ویل لکل افاک اثیم " وای بر هر دروغگوی گنه کار ، دروغ که امام حسن عسگری (ع) فرمود کلید خانه ای است که تمامی گناهان در آن جمع شده است.(تمام گناهان در خانه ای جمع شده و کلید آن خانه دروغ است مستدرک ج۲ص۱۰۰ )

چرا هرجا سودی باشد روی راستی خط میکشیم و بی شرمانه ! باز هم از راستی دم میزنیم . مگر فروختن دین به دنیا مصداقی از این بالاتر دارد ؟ کجای مسیر نامعلوم است؟

الصَّادِقُ عَلَى شَفَا مَنْجَاةٍ وَ کَرَامَةٍ، وَالْکَاذِبُ عَلى شَرَفِ مَهْوَاةٍ وَ مَهَانَةٍ.

راستگو در مسیر نجات و بزرگوارى و دروغگو بر لب پرتگاه سقوط و خوارى قرار گرفته است .( نهج البلاغه ، خ 85، ص 208)

چرا بدانجا رسیده ایم که زشتی ها زیبا و زیبایی ها زشت شده اند ؟ دروغگو تصدیق می شود و راستگو تکذیب . گفتار زشت برایمان عادی شده و در برابر آن اعتراضی نمیکنیم. این جامعۀ شیعیان امام صادق است ؟
او که فرمود :

 معاشر الشیعة، كونوا لنا زینا و لا تكونوا علینا شینا ، قولوا للناس حسنا، و احفظوا ألسنتكم، و كفوها عن الفضول و قبیح القول.

ای معاشر شیعه! مایه زینت ما باشید نه سبب عیب و ننگ ما، با مردم نیکو سخن بگویید و زبان هایتان را نگه بدارید و از زیاده گویی و سخن زشت، بازشان دارید. «أمالی صدوق، ص 327، ح 17»

سخنی سنگین است. خود قضاوت کنیم که کجای ننگ تا زینت آنان هستیم ؟ آیا نرسیده ایم به جایی که به بسیاری باید گفت گر مرحم نیستی زخم مباش !

انما ولیکم الله و رسوله و الذین امنوا و یقیمون الصلوه و یوتون زکاه و هم راکعون !!!

از ولیمان علی (ع) پیروی کردیم ؟ همان قومی هستیم که نماز را به پا میدارند یا آن را ضایع میکنند ؟ صدای حی علی خیر العمل می آید و هر کس به راه خویش ادامه میدهد ! چه شتافتنی ! بهتر است باز هم از زبان خود حضرت بشنویم که فرمود: إخْتَبِرُوا شِیعَتی بِخِصْلَتَیْنِ فاِنْ کانَتا فِیهِمْ فَهُمْ شِیعَتِی: مُحافَظَتُهُمْ عَلی أوْقاتِ الصَّلَواتِ وَ مُواساتُهُمْ مَعَ إخْوانِهِمْ الْمُؤْمِنِینَ بِالْمالِ وَ إنْ لَمْ تَکونا فِیهِمْ فَاعزَبْ ثُمَّ اَعزَبْ ثُمَّ اَعزَبْ.

شیعیان مرا به دو خصلت امتحان کنید پس اگر در آنها این دو خصلت بود، شیعه منند: محفاظت آنان بر اوقات نماز و دستگیری برادران مومن خود با مال، و اگر در آن ها نبود، پس دورند، دورند و دورند! (جامع الاخبار، ص 35)

زکات ضرر شده است و کلاه برداری سود ! شهوت و هواپرستی اسیرمان کرده است . آرمان ها و هویت خودمان را فراموش کرده ایم و بی هدف روزمان را شب میکنیم .

آری ، باز همان که علی (ع) فرمود : انسان را هیچ چیزمانند همتش بالا نمیبرد و چیزی مانند شهوتش او را بر زمین نمیزند. (غررالحکم، ص ۳۵۹)
و امروز است که بهتر میفهمیم چرا پیامبر (ص) فرمود " پس از خود بر امتم از سه چیز می‌ترسم :

1) گمراهی بعد از هدایت و معرفت

2) فتنه‌های گمراه‌ کننده

3) شهوت ، شکم‌ پرستی و تجملات ‌پرستی "

شاید باید تا امروز پیش میامدیم تا درک کنیم آنچه در تاریخ بر امت رسول خدا گذشت و میگذرد ...

ریا در همه چیزمان رسوخ کرده است ، فریب و پیچاندن را خوب یاد گرفته ایم و به جای کار کردن و کار دیگران را راه انداختن ، گزارش نویسی و کاغذ بازی را آموخته ایم.
عفت و غیرتبرایمان کمرنگ شده است !چشم چرانی بیداد میکند.چقدر عمل نموده ایم به سخن خدا :

قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ

به مردان با ایمان بگو: دیده فرو نهند و پاكدامنى ورزند، كه این براى آنان پاكیزه‏ تر است، زیرا خدا به آنچه انجام مى‏دهند آگاه است .

وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُوْلِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ

و به زنان با ایمان بگو: دیدگان خود را فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه از آن پیداست. و باید روسرى خود را بر گردنِ خویش اندازند، و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان خود یا كنیزانشان یا خدمتكاران مرد كه بى‏نیازند یا كودكانى كه برعورتهاى زنان وقوف حاصل نكرده‏اند، آشكار نكنند و پاهاى خود را نكوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى‏دارند معلوم گردد.

وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

اى مؤمنان، همگى [از مرد و زن‏] به درگاه خدا توبه كنید، امید كه رستگار شوید.

سوره نور آیات 30 31

آری حجاب اول پلک چشم نامحرم است و این مردانند که ابتدا مورد خطاب قرار میگیرند.و کاش دختران ما میفهمیدند مسئولیت سنگین و سرنوشت سازی را که بر عهده دارند. فاصله از آنچه باید باشد بسیار است! بیخود نیست که علی (ع) فرمود : ماالمجاهد الشهید فی سبیل الله باعظم اجرا ممن قدر فعف، لكاد العفیف ان یكون ملكا من الملائكة

 پاداش مجاهد شهید درراه خدا بزرگتر از پاداش عفیف پاكدامنی نیست كه قدرت بر گناه دارد و آلوده نمی شود

 عفیف پاكدامن فرشته ای از فرشته هاست.( حكمت 457 نهج البلاغه)

باید گفت آنچه رسول خدا (ص) فرمود" خدا لعنت کند زنانی که خود را شبیه مردان در آورند و خدا لعنت کند مردانی که خود را شبیه زنان می کنند.(مستدرک الوسائل، ج 1، ص 208)

کجاست عدل علی ؟ محرومان را از یاد برده ایم ، ثروتمند مورد احترام و محروم حقیر است ، فاصله طبقاتی بیداد میکند، مگر خداوند نفرموده است : أَرَأَیْتَ الَّذِی یُكَذِّبُ بِالدِّینِ ،  فَذَلِكَ الَّذِی یَدُعُّ الْیَتِیمَ ، وَلَا یَحُضُّ عَلَى طَعَامِ الْمِسْكِینِ ، فَوَیْلٌ لِّلْمُصَلِّینَ ، الَّذِینَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ ، الَّذِینَ هُمْ یُرَاؤُونَ ، وَیَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ

آری تکذیب کردن دین به گفتن و نگفتن نیست مکذب دین کسی است که  یتیم را به سختى مى‏راند و به اطعام  بینوا ترغیب نمى‏كند . و ویل خدا بر نمازگزاری است که سهو از نماز ، ریا ، خودنمایی و دریغ از زکات ویژگی های اوست.

ما چه کرده ایم ؟ هیچ ! فقط حرف زده ایم ،هرگاه کمبودی دیده ایم نشسته ایم و از این و آن انتقاد کرده ایم ، تا باز هم تقصیر را بر گردن دیگران انداخته و خود را فارغ کنیم!

چه ساده آغوش خدا را از یاد برده و به دنبال تکیه گاه های پوچ میگردیم.چرا غرق در بت های ذهنی خود شده ایم و لا اله الا الله را فراموش کرده ایم؟ چرا تقوای خدا نشان برتر بودن نیست ؟ چرا از خود نمیپرسیم که یوسف زهرا دل خوش که باشد ؟ مایی که غرق در گناهیم ؟ مایی که حضور و ظهورش را یکی گرفته ایم ؟ مگر حضرت فاطمه (س) نفرمود: «مَثَلُ الاِمامِ مَثَلُ الكَعبَة اِذتُؤتى وَ لاتَأتى ؛مثل امام، مثل كعبه است كه باید مردم (به سراغش بروند نه اینكه كعبه به سراغ مردم برود.چرا باز هم نشسته ایم و میگوییم یا ابن الحسن کجایی کی میشود بیایی! ؟

جای تاسف است که امروز عزم و تلاش دشمنان این حرکت الهی چندین برابر ماست !

چندی پیش آیه ای دیدم که دوست دارم شما نیز آن را با عصر خودمان تطابق دهید

وَمَا لَكُمْ لاَ تُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاء وَالْوِلْدَانِ الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَـذِهِ الْقَرْیَةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَل لَّنَا مِن لَّدُنكَ وَلِیًّا وَاجْعَل لَّنَا مِن لَّدُنكَ نَصِیرًا

شما را چه شده است که به کار زار نمیروید در راه خدا و مستضعفین ، از مرد و زن و بچه .

آنان که میگویند : خدایا ما را از شهری که اهل آن ظالمند خارج ساز و برای ما ولی و یاوری از نزد خویش قرار ده

از این واضح تر ؟ آنان ولی و یاوری از نزد خدا میخواهند و خدا ما را خطاب قرار داده که چرا نشسته اید ؟حال جواب خودش را بدهید.

 

همه این ها را گفتم تا به اینجا برسم . برای اصلاح جامعه ای که پتانسیلی فراتر از اندیشه ها دارد و بسیاری در آن به قهقرا رفته اند چه باید کرد ؟ جواب یک چیز است . آنچه زهرای اطهر آن را به عنوان راه اصلاح مردم معرفی کرد :

امر به معروف و نهی از منکر

آنچه علی (ع) فرمود تمام کارهای نیکو و جهاد در راه خدا در برابرش چونان قطره ای بر دریای مواج و پهناور است

همان که حسین (ع) آن را هدف از قیامش دانست.و در این راه به یاد داشته باشید آنچه علی (ع) گفت :

لعن الله العامرین بالمعروف التارکین له، و الناهین عن المنکر العاملین به

لعنت خدا بر آنان که امر به معروف می کنند و خود ترک می نمایند، و نهی از منکر می کنند و خود مرتکب آن می شوند.

( نهج البلاغه خطبه 129)

 کجایند آنان که خداوند فرمود :

 
ولتکن منکم امة یدعون إلی الخیر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون؛

 باید از شما امتی باشد که به خیر دعوت و به معروف امر و از منکر نهی کنند ، و اینان رستگارانند

لبیک گویان {هَل مِن ناصر یَنصُرنی } یوسف فاطمه ، بسم الله ...

free counters

پندهایی از مولا علی (ع)

شفقت با مردم ، احترام به والدین ، دلجویی از غریبان ، تفکر در امور ، اندازه در معاش ، تقدم بر سلام ، شکر بر نعمت ، ادب در کلام ، مصاحبت با نیکان ، عطا در مقام ، پرهیز از خشم ، پایداری در حوادث ، دوری از کبر ، ایثار بر مساکین ، توکل در امور ، ملایمت با جهال ، اصرار در اطاعت ، مخالفت با نفس ، راستی در گفتار ، نظافت در پوشش ، خدمت به خلق ، خوشرویی با عیال ، سرعت در خیر ، جوانمردی با مغلوب ، تأمل در جواب ، قصور در شهوت ، امداد بر مظلوم ، عیادت از مریض ، صبر در مصائب ، سعی در اخلاص ، اجتناب از غیبت ، دوری از بخل ، دادرسی در قضا ، عفو با قدرت ، تعطیل در انتقام ، اکرام بر میهمان ، نوازش بر ایتام ، استقامت در کار ، عطا در مقام

نویسندگان

نظرسنجی

  هدیه تو به خود ، خدا و امام زمانت چیست؟(قولیست بین تو به هر کدام از آنها که بخواهی){انتخاب چند گزینه نیز ممکن است}


 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


design : imjava