تبلیغات
بازگشت به سوی خدا - مطالب تیر 1390

بازگشت به سوی خدا

گرچه دوری از خدا اما ، خدایت با تو نزدیک است ...

الهی به امید تو

چهارشنبه 29 تیر 1390

قرآن ! من شرمنده توام

نویسنده: بنده عاشق   

قرآن ! من شرمنده توام اگر از تو آواز مرگی ساخته ام که هر وقت در کوچه مان آوازت بلند می شود همه از هم می پرسند " چه کس مرده است؟ "

 چه غفلت بزرگی که می پنداریم خدا ترا برای مردگان ما نازل کرده است .

قرآن ! من شرمنده توام اگر ترا از یک نسخه عملی به یک افسانه موزه نشین مبدل کرده ام .

یکی ذوق می کند که ترا بر روی برنج نوشته،‌ یکی ذوق میکند که ترا فرش کرده ،‌یکی ذوق می کند که ترابا طلا نوشته ، ‌یکی به خود می بالد که ترا در کوچک ترین قطع ممکن منتشر کرده و …  آیا واقعا خدا ترا فرستاده تا موزه سازی کنیم ؟

قرآن! من شرمنده توام اگر حتی آنان که تو را می خوانند و ترا می شنوند ،‌ آن چنان به پایت می نشینند که خلایق به پای موسیقی های روزمره می نشینند .. اگر چند آیه از تو را به یک نفس بخوانند مستمعین فریاد می زنند ” احسنت …! ” گویی مسابقه نفس است …

قرآن !‌ من شرمنده توام اگر به یک فستیوال مبدل شده ای حفظ کردن تو با شماره صفحه ،

‌خواندن تو آز آخر به اول ،‌یک معرفت است یا یک رکورد گیری؟ ای کاش آنان که ترا حفظ کرده اند ، ‌حفظ کنی ، تا این چنین ترا اسباب مسابقات هوش نکنند .

خوشا به حال هر کسی که دلش رحلی است برای تو .

آنان که وقتی ترا می خوانند چنان حظ می کنند ،‌ گویی که قرآن همین الان به ایشان نازل شده است. آنچه ما با قرآن کرده ایم تنها بخشی از اسلام است که به صلیب جهالت کشیدیم.

دکتر شریعتی

متن کامل قرآن همراه با ترجمه فارسی و امکان جستجو در متن را دارد و نیازی به نصب ندارد...

http://www.parsquran.com/download/download2.php

چهارشنبه 29 تیر 1390

پله ای دیگر

نویسنده: بنده عاشق   

قرآن کریم ،کتاب الله ،چشمه نور، رحمت وشفا که برای هدایت ما نازل شده است.هدیه ای ناب و گرانبها از پروردگار مهربان برای بندگانی که دوستشان دارد. به عنوان یک مسلمان چقدر مهمترین کتاب دینمان را خوانده ایم و به آن عمل میکنیم؟آیا رفتار ما شایسته این کتاب مقدس بوده ست؟براستی کدامیک از ما در پاسخ "بهترین کتابهایی!!! که تا به حال خوانده اید؟" به نام مبارک قرآن فکر میکنیم؟آشتی با کتاب خدا مرحله بعدی ماست.خواندن ،تفکر ،تفسیر و عمل به آنچه میخوانیم.

نامه ی دوست

صبح ها قدری باقرآن بنشینید.مخصوصا اگرجوان هستید نیم ساعتی سه ربعی قبل از کاروکسب باقرآن بنشینید.فرمود:قرآن چشمه ای است که نورش تمام شدنی نیست. امیرالمومنین علیه الاسلام قرآن را اینطور توصیف می کند. ازاین چشمه بنوشید که نوشیدنی است. علم می آموزد، حکمت می آموزد.

نامه ای است ازجانب دوست. درپاکت آنرا هم بازگذاشته است، همه می توانند انرا ببینند وبخوانند.اگردوستی نامه بفرستد، آنراباز می کنید، عقب وجلویش را می خوانیدوحظ می برید. هرچه هم محبتتان نسبت به فرستنده ی نامه زیادتر باشد، منظور اورا بهتر می فهمید.

انشاالله ماهم دوست اوهستیم ومنظور نامه اش را می فهمیم....

قسمتهایی از کتاب طوبای محبت حاج اسماعیل دولابی

هر موقع هرچقدر که دوست داید اما حداقل هر روز فقط و فقط یک آیه!! خواندن ،تفکر ،تفسیر و عمل به آنچه میخوانیم .بدانیم که آیه در پی چه رویدادی و در چه زمانی نازل شد.چه تفسیری بهتر از تفاسیر پیامبر و ائمه اطهار.چه بهتر که زمانی ثابت را در نظر بگیریم تا برایمان عادت شود.هرکس تصمیمی میگیرد مثلا بعد از هر نماز یک صفحه.حداقلی ناقابل و آسان را ما به عنوان مرحله چهارممان تعیین کردیم ببشترش با خودتان و خدای خودتان.در پناه حق باشید.

سه شنبه 28 تیر 1390

بخش سوم احادیث در مورد اخلاق

نویسنده: بنده عاشق   

پیامبر صلى الله علیه و آله :

ایّاكَ اَن تَضحَكَ مِن غَیرِ عَجَبٍ ، اَو تَمشىَ و تَتَـكَلَّمَ فى غَیرِ اَدَبٍ؛

از خندیدنِ بى تعجّب [و بى جا] یا راه رفتن و سخن گفتنِ بى ادبانه بپرهیز.

ادامه مطلب

سه شنبه 28 تیر 1390

یخش دوم احادیث در مرد اخلاق

نویسنده: بنده عاشق   

امام سجاد علیه السلام :

حَقُّ اللِّسانِ إِكرامُهُ عَنِ الخَنى وَتَعویدُهُ الخَیرَ وَتَركُ الفُضولِ الَّتى لافائِدَةَ لَها وَالبِرُّ بِالنّاسِ وَحُسنُ القَولِ فیهِم؛

حق زبان، دور داشتن آن از زشت گویى، عادت دادنش به خیر و خوبى، ترك گفتار بى فایده و نیكى به مردم و خوشگویى درباره آنان است.

ادامه مطلب

سه شنبه 28 تیر 1390

احادیث در مورد اخلاق

نویسنده: بنده عاشق   

امام صادق علیه‏السلام : اِنَّ اللّه‏َ تَبارَكَ وَ تَعالى خَصَّ رَسولَ اللّه‏ِ صلى‏الله‏علیه‏و‏آله بِمَكارِمِ الاَْخْلاقِ، فَامْتَحِنوا اَنـْفُسَكُمْ، فَاِنْ كانَتْ فیكُمْ فَاحْمَدُوا اللّه‏َ عَزَّوَجَلَ وَ ارْغَبوا اِلَیْهِ فِى الزّیادَةِ مِنْها. فَذَكَرَها عَشَرَةً: الیَقینُ وَ القَناعَةُ وَ الصَّبْرُ وَ الشُّكْرُ وَ الْحِلْمُ وَ حُسْنُ الْخُلْقِ وَ السَّخاءُ وَ الْغَیْرَةُ وَ الشَّجاعَةُ وَ الْمُروءَةُ؛

خداى تبارك و تعالى، رسول خدا صلى‏الله‏علیه‏و‏آله را به مكارم اخلاق، مخصوص گردانید. پس شما نیز خود را بیازمایید، اگر این صفات در شما بود خداى عزّوجل را سپاس گویید و از خدا این مكارم را بیشتر بخواهید. سپس آن ده صفت را برشمردند: یقین، قناعت، صبر، شكر، بردبارى، خوش‏اخلاقى، بخشندگى، غیرت، شجاعت و جوانمردى.

ادامه مطلب

سه شنبه 28 تیر 1390

پله ای دیگر

نویسنده: بنده عاشق   

اخلاق نیک و حسن خلق.این مرحله یکی از جامع ترین و بزرگترین مراحل خودسازی است که ان شاء الله در مطالب بعدی در بعضی موارد آن به بررسی دقیق تر میپردازیم. رسول خدا(ص) در این باره می فرمایند:"برترین شما نیکوکارترین شما از نظر اخلاق است. آنان که خود را آماده خدمت کرده و با دیگران با الفت و محبّت زندگی می کنند".نوع دوستی ،خوشخویی ،مهربانی ،فروتنی ،تواضع ،مدارا ،خوشرویی ،لطف به دیگران ،خدمت به خلق،محبت ،احترام و ... صفاتی هستند که به اخلاق نیکو مربوطند.اخلاق یعنی آنچه که مربوط به رفتار انسان است و اخلاق نیکو اگر برای رضا خدا باشد وسیله ای برای سعادت واقعی است.خلق نیکو که  خیلی از ما انسان ها به خاطر پیشامدهای روزگار آن را فراموش میکنیم.به راستی چه بسیارند افرادی که به خاطر خشم، تکبر ،بد زبانی و بد دهنی ،مسخره کردن ، طعنه جویی ،فریب کاری ،دورویی ،رحم نکردن بر دیگران و ... حسن خلق ندارند و به بداخلاق معروفند.آنان انسانیت را زیر پا میگذارند و معاشرت با آنها برای مردم آزار دهنده است. تربیت اخلاقی از چنان حساسیتی برخوردار است كه نبی مكرم اسلام مجاهد واقعی شخصی را معرفی می‌كند كه با رذایل اخلاقی نفس به مبارزه برمی‌خیزد «المجاهد من جاهد نفسه.»

.اخلاق نیک یعنی آنچه در رابطه از دیگران انتظار داریم را به آنها تقدیم کنیم. خوشرویی در برخورد با دیگران باعث شادی انرژی مثبت به دیگران دادن و جذب طرف مقابل برای معاشرت میشود.پاداش اخروی، تاثیرگذاری روی دیگران ، بدست آوردن جایگاهی شایسته در میان مومنان و مردم ،رابطه اجتماعی بالا و پیدا کردن دوستان از نتایج خوشرویی است.نقل است که هرگاه دو مومن یکدیگر را دیدند و به خاطر رضای خدا با خوشرویی و تبسم به یکدیگر سلام نموده (سلام از اسماء خداوند متعال است) و دست دهند از یکدیگر جدا نمیشوند مگر اینکه گناهان آنها بخشوده میشود. هرکس سلام کند حق تعالی او را از هر بلا و رنجی دور میکند و هرکه جواب سلام دهد خداوند رحت خود را شامل او میکند.در تفسیر برهان سوره حجر آمده که وقتی مومنی ،مومن دیگر را ملاقات نماید و بر او سلام کند ابلیس از ناراحتی گریه میکند چون زحماتش از بین رفته است. دست دادن نیز باعث رحمت خداوند است.همانا خوشرویی و خدمت به خلق عبادت است.البته یادمان نرود هیچگاه رضای خداوند را به خاطر رضای خلق پایمال نکنیم.نگذاریم جریانات زودگذر دنیا باعث کج خلقی، عصبانیت ،آزار دیگران و ... شود . رعایت همواره گذشت ،کمک به مردم ،صبر، توكل، راستگویی، امانتداری، وفا به عهد، اخلاص، محبت كامل به خدا و پیامبر، خیر خواهی نسبت به دیگران، حسن ظن به دیگران، عیب پوشی، رحم ، عفو و گذشت ، فرو بردن خشم، سخاوت، عدل و انصاف، تواضع و فروتنی ... و هرآنچه که به عنوان اخلاق نیکو شرح دادیم بسیار سخت است اما باید برای رسیدن به آن باید تمرین کنیم و از خداوند کمک بخواهیم.

 امام على علیه السلام  میفرمایند: ما اَصْعَبَ اِكْتِسابَ الْفَضائِلِ وَ اَیْسَرَ اِتْلافَها؛(شرح نهج البلاغه، ابن ابى الحدید، ج20، ص 259، ح38.)

فضائل اخلاقى و صفات پسندیده چه به سختى به دست مى آیند و چه آسان از دست مى روند.

به امید روزی که همواره بر این صفات نیکو مواظبت نموده وهرکدام از ما به عنوان عبد خدای متعال و مومنی با اخلاق نیکو که از دین خود محافظت مینماید در بین خلق الله شناخته شویم تا بتوانیم همچون اولیائ الله علاوه بر سعادت خود ، دیگران را نیز به سوی دین خدا جذب نماییم.ان شاءالله

از همراهان خوبم خواهش دارم که با نظرات ،پیشنهادات و انتقادات خود در مورد مطالب یا انتخاب مراحل و همینطور شرکت در نظر سنجی باعث پشت گرمی بیشترو پیشرفت کیفیت مطالب شوند.برای کمتر شدن حجم احادیث از ذکر منبع آنها خودداری میکنیم.در صورت وجود هرگونه شبهه به اینجانب اطلاع دهید تا منبع را در اختیارتان بگذارم. همچنین در پیمودن این راه دیگر عزیزان را دعا کنید.یا حق

دوشنبه 27 تیر 1390

آیا واقعا تا اینجا پیش آمده ایم؟

نویسنده: بنده عاشق   

هرچه مقصدت والاتر باشد رسیدن به آن سخت تر است.با توکل و پناه بردن به الله به تلاشت ادامه بده.و بدان به هر جایی بخواهی میتوانی برسی اگر خدا بخواهد

داشتم به این فکر میکردم که مرحله سوم را چه بگذارم اما دیدم که دیگر نیازی به هیچ مرحله ای نیست!!ما به سوی او بازگشته ایم و اگر توانسته باشیم دو رکعت نماز مورد قبول خداوند(رجوع کنید به احادیث در مورد شرایط قبول نماز مثل زکات) که در آن با حضور قلب کامل و خالی بودن فکر از هرچه غیر اوست، بخوانیم و بر عهد خود بمانیم از رستگاران خواهیم بود.زیرا نماز قلعه مومن در برابر شیطان است، چنین نماز خواندنی  باعث آمرزش ما میشود و اگر مورد قبول واقع شود ما را از گناه باز میدارد.میدانم خیلی سخت است.نیاز به تزکیه نفس کامل و زمان بیشتر و تکرار و تمرین و پناه بردن به خداوند دارد.تنها مقربان به این مرحله میرسند.اما به امید آن روز برای خود و همراهانمان دعا کنیم زیرا ما هم میتوانیم.همه ما تجربه شکست در این کار را داریم.زیرا شیطان برای دوری از آن بسیار تلاش میکند.از کابینه شیطان، شیطان خنزب است که حایل نمازگزار و نمازش میشود و توجه قلب را از وی برطرف میکند و پیامبر فرمودند هرزمان از او ترسیدی به خدا پناه ببر.شیطان ولها یا ولهان که انسان را در طهارت و نماز و عبادت به شک می اندازد که این نماز باطل است نماز دیگری شروع کن وضوی تو ناقص بود دوباره تجدید کن، گاهی در سجده در بدن انسان میدمد تا خیال کند وضوی او باطل است.احادیث زیر را بار دیگر تکرار میکنم.بیایید بار دیگر در مورد آنها فکر کنیم

پیامبر (ص ) : من لم تنهه صلاته عن الفحشاء و المنکر لم تزده من الله الا بعدا

هر کس که نمازش او را از فحشاء و منکر باز ندارد، هیچ بهره ای از نماز جز دوری از خدا حاصل نکرده است .

امام صادق (ع ) :من احب ان یعلم اقبلت صلاته ام لم تقبل فلینظر هل منعته صلاته عن الفحشاءو المنکر فبقدر ما منعته قبلت منه

هرکس دوست دارد بداند نمازش قبول شده یا نه ، ببیند که آیا نمازش او را از گناه و زشتی باز داشته یا نه ؟ پس به هر قدر که نمازش او را از گناه باز داشته  به همان اندازه نمازش قبول شده است .

پیامبر (ص ) : صل صلوة مودع تری انک لا تصلی بعد ما صلوة ابدا

آنچنان نماز بگزار که گویی آخرین نماز توست و دیگر هرگز نمازی  نخواهی خواند

پیامبر (ص ) :من صلی رکعتین و لم یحدث فیهمانفسه بشی ء من امور الدنیا غفر الله له ذنوبه

کسی  که دو رکعت نماز بخواند و درآن دو رکعت ، قلب خود را به چیزی از امور دنیا مشغول نکند، خداوند گناهانش رامی آمرزد

پیامبر (ص ) :اذا قام العبد الی الصلوة فکان هواه و قلبه الی الله تعالی انصرف کیوم ولدته امه

هنگامی که انسان برای نماز می ایستد، اگر همه توجه اش و قلبش به سوی  خدا باشد، در حالی  نمازش تمام می شود، که مثل روزی است که پاک به دنیا آمده

پیامبر (ص ) : اعبد الله کأنک تراه فان کنت لا تراه فانه یراک

عبادت کن خداوند تعالی را، چنانچه گویا او را می بینی ، و اگر تو او رانمی بینی او تو را می بیند

پیامبر (ص ) : لیس لک من صلاتک الا ما احضرت فیه قلبک

نیست برای تو از نماز، مگر قلب تو در حال نماز باشد.

پیامبر (ص ) : ما الخشوع ؟ قال : التواضع فی الصلاة و ان یقبل العبد بقلبه کله علی  ربه ...

از پیامبر اکرم (ص ) سؤال شد: خشوع چیست ؟ فرمود:فروتنی و خاکساری  در نماز و این که بنده با تمام قلبش به سوی خدا برود...

علی  (ع ) به مردی که نمازش را به سرعت می خواند، نگاه کرد. امام سؤال کرد از چه وقتی این طور نماز می خوانی ؟ مرد پاسخ داد: از فلان وقت تا به حال . امام فرمودند: مثل (نماز خواندن ) تو در پیش خداوند مثل کلاغی است که (بسرعت ) از زمین دانه می چیند، اگرتو به این حالت بمیری ، مرده ای به غیر دین پیامبر اسلام . امام فرمودند: همانا که دزدترین مردم کسی است که از نمازش بدزدد (یعنی کم کند).

با نظرهای خود باعث پشت گرمی بیشتر هم شویم.

دوشنبه 27 تیر 1390

بخش ششم احادیث در مورد نماز

نویسنده: بنده عاشق   

امام رضا (ع ) :انما جعلت الجماعة لئلا یکون الاخلاص والتوحید و الاسلام و العبادة لله الاظاهرا مکشوفا مشهورا

نماز جماعت قرار داده شده است ، تا اخلاص و یگانگی و اسلام و عبادت برای خداوند آشکار، باز و ظاهرباشد.

ادامه مطلب

دوشنبه 27 تیر 1390

بخش پنجم احادیث در مورد نماز

نویسنده: بنده عاشق   

امام صادق (ع ) :ان الرجل لیکذب الکذبة فیحرم بهاصلاة اللیل 

همانا مردی دروغ می گوید، پس به خاطر آن دروغگویی از نماز شب محروم می شود.

پیامبر (ص ) :من کان له امرئة تؤذیه لم یقبل الله صلاتها و لا حسنة من عملها حتی تعینه وترضیه و ان صامت الدهر... و علی الرجل مثل ذلک الوزر اذا کان لها مؤذیاظالما

کسی که همسر خود را بیازارد، نماز و اعمال نیک او مورد پذیرش الهی  قرار نمی گیرد، مگر آن که به کمک او بپردازد و رضایتش را جلب کند، گر چه همیشه روزه دار باشد و البته شوهر نیز دارای همین نوع از عقاب است ، در صورتی که همسر خویش را بیازارد و به او ظلم روا دارد.

ادامه مطلب

دوشنبه 27 تیر 1390

بخش چهارم احادیث در مورد نماز

نویسنده: بنده عاشق   

امام علی (ع ) :لو یعلم المصلی  ما یغشاه من جلال الله ما سره ان یرفع رأسه من السجود

 

اگر نمازگزار بداند چه اندازه مشمول جلال الهی است ، هرگز راضی نمی شود که سر از سجده بردارد.

امام صادق (ع ) : ما خسر و الله من اتی بحقیقة السجود و لو کان فی العمر مرة واحدة

به خدا قسم کسی که حق سجود را به جای آورد و سجده حقیقی  کند به هیچ عنوان زیان متوجه او نشود، اگر چه در تمام مدت عمر چنین سجودی را یک بار به جای  آورد.

ادامه مطلب

دوشنبه 27 تیر 1390

بخش سوم احادیث در مورد نماز

نویسنده: بنده عاشق   

امام صادق (ع ) : ما یمنع احدکم اذا دخل علیه غم من غموم الدنیا ان یتوضأ ثم یدخل المسجد فیرکع رکعتین یدعو الله فیهما، اما سمعت الله تعالی یقول : "واستعینوا بالصبر و الصلاة "

چه مانعی  دارد که چون یکی از شماغم و اندوهی از غمهای دنیا بر او درآمد، وضو بگیرد و به مسجد برود و دو رکعت نماز بخواند و برای  رفع  اندوه خود خدا را بخواند. مگر نشنیده ای که خدا می فرماید:"واستعینوا بالصبر و الصلاة ".

ادامه مطلب

یکشنبه 26 تیر 1390

بخش دوم احادیث در مورد نماز

نویسنده: بنده عاشق   

برکات نماز

امام علی (ع ) :ان الانسان اذا کان فی الصلاة ، فان جسده وثیابه و کل شی ء حوله یسبح

هنگامی  که انسان در حال نماز است ، اندام و جامه او هر چه پیرامون اوست ، خدا را تسبیح می گویند.

پیامبر (ص ) : الصلوة تسود وجه الشیطان

نماز چهره شیطان را سیاه می کند.

امام علی (ع ) : الصلوة حصن من سطوات الشیطان

نماز قلعه و دژ محکمی است که نمازگزار را از حملات شیطان نگاه می دارد. 

ادامه مطلب

یکشنبه 26 تیر 1390

احادیثی در رابطه با نماز

نویسنده: بنده عاشق   

امام صادق (ع ) : من صلی رکعتین یعلم مایقول فیهما انصرف و لیس بینه و بین الله - عز وجل - ذنب الا غفره له

هر کس دو رکعت نماز بخواند و بداند چه می گوید، از نماز فارغ می شود، در حالی که میان اوو میان خدای عز و جل گناهی نیست ، مگر اینکه خداوند برای او می بخشاید.

  

ادامه مطلب

یکشنبه 26 تیر 1390

مرحله دوم

نویسنده: بنده عاشق   

ابتدا میلاد منجی عالم بشریت حضرت معدی (عج) رو خدمت تمامی شیعیان آن حضرت و تمامی منتظران ایشان صمیمانه تبریک میگم.ان شاءالله که ایشان نیز برای ما پیروان آن حضرت دعا نموده ما نیز از یاران و منتظران واقعی ایشان باشیم.

ارتباط با خدا و نماز

یکی از بدترین عادت های ما انسان ها خصوصا تو روزهای خوشی، فراموش کردن خدا و دور شدن از اوست.فراموش نکنیم که شیطان زمانی به سراغ ما میاد که به فکر خدا نباشیم.همه ما دنبال آرامش هستیم و چه چیزی بیشتر از گفتن حرف دل به خدا ،راز و نیاز و کمک خواستن از او به انسان آرامش میده؟ نذاریم دل مشغولی به دنیا مارو از او بهترین یارو یاورمون دور کنه.دور از انصاف هست که وقتی رو هم برای بهترین دوستمون نذاریم.بهترین نوع ارتباط با خدا نماز هست.به گفته پیامبر نماز، تسبیح ، تهلیل ، تکبر، تمجید، تقدیس ،قول ، و دعوت به حق است.شیطان از ما میخواهد که سجده بر پروردگار عالم و تسلیم شدن در برابر او رو فراموش کنیم .دوست دارد که از یاد خدا غافل شویم.دوست دارد که از او یاری بجوییم نه از خدا.به دنیا مشغول شویم نه خدا.چه بسیار شنیده ایم که نماز ستون دین ماست اما آیا واقعا به این باور داریم که دین ما با نماز پابرجاست.ارج و جایگاه نماز یعنی بهترین راه ارتباط با خدا را فراموش کرده ایم.آیا تا به حال حس واقعی یک نمازگزار را تجربه کرده ایم؟بیایید امتحانش کنیم.هنگامی که ندای الهی دعوت به سوی خدا را میشنویم به سوی او بشتابیم.آرمان ها و عقایدش با پروردگار را همراه با موذن تکرار کنیم،جملاتی که بعضی تنها با شنیدن آن مسلمان شدند.حال و هوای تو با آنها چگونه است؟عظمت و بزرگی خدا و وصف ناشدنی بودن او را از ته دل ابراز مینماییم و به یگانگی او در همه ابعاد گواهی میدهیم.محمد و و اهل بیتش را ولی خود (صلوات الله علیه و آله ) فرستاده و رحمتی از محبوب برای اهل دل میخوانیم. کارهای دیگر را رها و شتابان به سوی بهترین عمل می رویم و با روح و جسمی پاک ومطهر، و نورانی شده با وضو دعوت پروردگار برای معراج را میپذیریم.فکر و ذهن را از هرچه غیر خداست خالی کرده و با حضور قلب و توجه خاص با آرامش تمام پرودرگار جهانیان را ستایش کنیم.خدایی که بخشنده و مهربان و مالک روز پاداش و جزاست.کسی که فقط او را میپرستیم و تنها از او یاری میجوییم.و از او میخواهیم که ما را به راه راست هدایت کند.راه کسانی که به آنها نعمت داده نه بیراه های گمراهان و کسانی که بر آنها خشم فرموده.خدای یکتا و بی نیاز که همه به او نیازمندیم.خدایی که هیچکس مثل و همتای او نیست.سپس در برابر خدای بزرگ خم شده و ذکر کبیر را با حس خضوع و خشوع پروردگار منزه از بدیها را بزرگتر از هر چیز میدانیم و به ستایش او مشغولیم.سپس به یادآوری میکنیم که خدا صدای مارا میشنود و آنگاه برای او که از همه والاتر است سجده میکنیم "منزه است پروردگار من و ازهمه والاتر است و من او را ستایش میکنم"

قنوت، آنجا که به درگاهش نزدیک تر از گدشته ایم و با اوحرفهایی داریم از ته دل.خواهش و رازو نیازی برای دیگران و خود را با عزیز وقادر مطلق میگوییم و دعا میکنیم.در تسبیحات اربعه ،خدا را چهار مورد منزه دانسته و در سلام و تشهد بار دیگر بر یکتایی و مورد ستایش بودن او گواهی میدهیم و شهادت میدهیم که محمد در ابتدا بنده و سپس فرستاده اوست و بر او و آلش درود و سلام میفرستیم.و همچنین درود و سلامی که از اسماء خداوند است بر خداوند پیامبر فرشتگان و بندگان شایسته میفرستیم تا آنها نیز مارا سلام کنند.آمین یا رب العالمین

پس در نماز حضور قلب داشته باشیم.به معانی والای حرفهایمان توجه کنیم.از حیله های شیطان این است که توجه و اندیشه ما را از خدایمان دور کند و این حالت سر نماز بسیار قوی تر است.زیرا شیطان در این لحظات بر انسان حسادت میورزد.نماز را به خاطر راز و نیاز با خدا بخوانیم نه تنها وظیفه ای که باید انجام شود و در پی این تفکر است که خستگی تندخوانی و ... پیش میآید!نماز جماعت،اول وقت، نماز شب خواندن که در احادیث به آنها اشاره خواهد شد.البته نماز شب میتواند یکی از مراحل بعدی ما باشد.تلاش اصلی ما فعلا بر روی نمازهای واجب و کیفیت هرچه بیشتر آن میباشد.مثلا اولیا الله فرموده اند برتری برتری نماز اول وقت به آخر وقت مانند برتری آخرت به دنیاست.یا به فرموده مولا علی چه بسیار!!! کسانی که تنها از نماز شب بیداری آن حاصلشان میشود و یا پیامبر در مورد مردی که با عجله نماز میخواند فرمودند این مرد تنها به مانند کلاغی است که منقار بر زمین میزند.طاعات و عباداتتان مورد قبول حق

تاخیر در توبه نکنید : پیغمبر اکرم (ص) فرمود : مرد مومن تصمیم می گیرد عمل نیکی انجام دهد ، اگر انجام نداد به همین تصمیم و نیت که داشت خدا او را یک حسنه پاداش می دهد اگر انجام داد ده برابر در نامه عملش نوشته میشود و اما شخصی تصمیم گناهی را می گیرد ، چنانچه آن عمل از او سر نزد به واسطه تصمیم و نیت درباره اش گناهی ثبت نمیشود ، اگر نیت را به مرحله عمل رساند و آن گناه را انجام داد ، باز هفت ساعت او را مهلت می دهند ، ملکی که در طرف راست و متصدی کارهای نیک است به آن ملکی که در طرف چپ و مامور نوشتن اعمال زشت است می گوید ثبت نکن شاید کار نیکی انجام دهد که این عمل زشت را بر طرف نماید ، زیرا خداوند میفرماید ( ان الحسنات یذهبن السیئات ) کارهای نیک گناهان را میزداید و یا ممکن است استغفار کند ، اگر در مدت این هفت ساعت گفت ( استغفرالله الذی لا اله الا هو عالم الغیب و الشهادة العزیز الحکیم الغفور الرحیم ذاالجلال و الاکرم ) آن گناهیکه انجام داده بود در نامه عملش ثبت نمیشود هرگاه هفت ساعت گذشت نه کار نیکی انجام داد و نه استغفار نمود همان ملک دست راست به ملک نویسنده گناه می گوید ( اکتب علی الشقی المحروم ) بنویس این گناه را در نامه عمل این بدبخت محروم.  وسائل الشیعه کتاب جهاد با نفس صفحه 524 ، پند تاریخ جلد 4 صفحه 245

ادامه مطلب

  82- حضرت صادق (ع ) فرمود: گناهانیكه نعمت ها را دگرگون سازند تجاوز (بدیگران ) است ، و گناهانیكه پشیمانى ببار آورند كشتن (و آدمكشى ) است ، و آن گناهانى كه بلاها نازل كند ستم است ، و آنها كه پرده را بدرند شرابخواریست ، و آنها كه روزى را نگهدارند (و در نتیجه كم شود) زنا است ، و آنها كه در نابودى شتاب كنند قطع رحم است ؛ و آنها كه دعا را برگردانند و فضا را تیره و تار كنند نافرمانى و آزردن پدر و مادر است .  اصول كافى جلد 4 صفحه  184

 

ادامه مطلب

  توبه و انجام اعمال نیک و جبران گناه

43- سوره توبه آیه 5 : پس اگر توبه کردند و نماز را برپا داشتند و مال خود را پاک کردند همانا خدا را آمرزنده و مهربان می یابند.

 44- قصص آیه 67 : و اما هر که توبه کرد از گناهان و ایمان آورد و اعمال صالح انجام داد پس امید است که از رستگاران باشد. 

ادامه مطلب

از امام صادق علیه السلام سوال شد از کجا بدانیم که توبه قبول شده است؟

امام علیه السلام فرمودند: اگر بعد از توبه موفق به عمل نیک و اطاعت خدا شدید(در واقع خداوند مهربان،توفیق آن عمل را به شما داد)بدانید توبه مورد قبول واقع شده است.

حدیث (3) رسول اكرم صلى الله علیه و آله :اَمّا عَلامَةُ التّائِبِ فَاَربَعَةٌ: اَلنَّصیحَةُ لِلّهِ فى عَمَلِهِ وَ تَركُ الباطِلِ وَ لُزومُ الحَقِّ وَ الحِرصُ عَلَى الخَیرِ ؛

نشانه توبه كننده چهار است: عمل خالصانه براى خدا، رها كردن باطل، پایبندى به حق و حریص بودن بر كار خیر

این مطالب از وبلاگ دوست خوبم احمد هست.احادیث منتخب رو واسه کسایی که حوصله کمتری دارن با رنگ قرمز نشون میدم  

http://ahmad-zinghanjeh.mihanblog.com

ادامه مطلب

حكایت توبه كردن جوان كفن دزد

در تفسیر صافى در شأن نزول آیه مباركه:

والذین اذا فعلوا فاحشه أو ظلموا أنفسهم ذكروا الله فاستغفروا لذنوبهم و من یغفر الذنوب الا الله...(52)

و آنها كه وقتى مرتكب عمل زشتى شوند یا به خود ستم كنند، به یاد خدا مى‏افتند و براى گناهان خود، طلب آمرزش مى‏كنند و كیست جز خدا كه گناهان را ببخشد؟...

ادامه مطلب

شنبه 25 تیر 1390

مرحله اول

نویسنده: بنده عاشق   

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام.این اولین پست وبلاگمون هست.اگه شما هم از خدا دور شدید و دوست دارید بهش نزدیک تر شید با من همراه بشید.هیچ وقت برای توبه دیر نیستچه کسی شایسته تر از خداوند برای پذیرش توبه؟ افکار شیطانی که دوس داره مارو دور نگه داره رو کنار بزنیم.نذاریم زندگیمون بیش تر ازین به هدر بره.تو این راه هر مرحله یه تصمیم میگیریم و یه عهد بین خودمون و خدای خودمون میبندیم.از خودش میخوایم که تو این راه کمکمون کنه و سعی خودمون رو هم می کنیم.بعد از هر مرحله توضیحاتی در مورد اون مرحله با توجه به آیات خداوند،احادیث و ... ذکر میکنیم.هدف کلی ما انجام خوبی ها و ترک بدی هاست و بعد از اون ان شاءالله مراحل بالاتر اخلاص وعرفان بیشتر.امیدوارم این بار سر حرفامون بمونیم.

تو این راه نیاز به همراهانی گرم ،صمیمی و با اراده دارم.دوستانی که قدم به قدم با هم پیش بریم.امیدوارم هیچ وقت نیاز به بازگشت به مراحل قبل پیدا نکنیم.

اینا دغدغه های ذهنی همتون هست و منم دوست ندارم حوصلتون رو سر ببرم. پس حرف های اضافه رو تموم میکنم.بسم الله.

استغفرالله الذی لا اله الا هو عالم الغیب و الشهادة العزیز الحکیم الغفور الرحیم ذاالجلال و الاکرم

پروردگارا به درگاه تو توبه میکنیم و از تو یاری میجوییم.با تو عهد میبندیم که برای رضای تو قدم برداریم و در این راه دشوار تنها از تو کمک میخواهیم.دلهای مارا با نور رحمتت روشن گردان و به ما توفیق ده تا بنده های خوبی برایت باشیم.

خدایا تنها تو رو داریم.به امید خودت

free counters

پندهایی از مولا علی (ع)

شفقت با مردم ، احترام به والدین ، دلجویی از غریبان ، تفکر در امور ، اندازه در معاش ، تقدم بر سلام ، شکر بر نعمت ، ادب در کلام ، مصاحبت با نیکان ، عطا در مقام ، پرهیز از خشم ، پایداری در حوادث ، دوری از کبر ، ایثار بر مساکین ، توکل در امور ، ملایمت با جهال ، اصرار در اطاعت ، مخالفت با نفس ، راستی در گفتار ، نظافت در پوشش ، خدمت به خلق ، خوشرویی با عیال ، سرعت در خیر ، جوانمردی با مغلوب ، تأمل در جواب ، قصور در شهوت ، امداد بر مظلوم ، عیادت از مریض ، صبر در مصائب ، سعی در اخلاص ، اجتناب از غیبت ، دوری از بخل ، دادرسی در قضا ، عفو با قدرت ، تعطیل در انتقام ، اکرام بر میهمان ، نوازش بر ایتام ، استقامت در کار ، عطا در مقام

نویسندگان

نظرسنجی

  هدیه تو به خود ، خدا و امام زمانت چیست؟(قولیست بین تو به هر کدام از آنها که بخواهی){انتخاب چند گزینه نیز ممکن است}


 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


design : imjava