تبلیغات
بازگشت به سوی خدا - مطالب آذر 1390

بازگشت به سوی خدا

گرچه دوری از خدا اما ، خدایت با تو نزدیک است ...

الهی به امید تو

دوشنبه 28 آذر 1390

من خدا را دارم ...

نویسنده: بنده عاشق   

من خدا را دارم...
کوله بارم بر دوش...
سفری می باید...
سفری بی همراه...
گم شدن تا ته تنهایی محض...
سازکم با من گفت...
هرکجا ترسیدی!
از سفر لرزیدی!
تو بگو از ته دل من خدا را دارم...
من خدا را دارم...
من سازم چندیست...
که فقط با اوییم...

یکشنبه 27 آذر 1390

دنیا در کلام مولا علی

نویسنده: بنده عاشق   

ای دنیا از من دور شو، مهارت را بر پشت تو نهاده، و از چنگال های تو رهایی یافتم و از دام های تو نجات یافته و از لغزشگاه هایت دوری گزیده ام.

كجایند بزرگانی كه به بازیچه های خود فریبشان داده ای؟ كجایند امت هایی كه با زور و زیورت آنها را فریفتی كه اكنون در گورها گرفتارند و درون لحدها پنهان شده اند.

ای دنیا به خدا سوگند! اگر شخصی دیدنی بودی و قالب حس كردنی داشتی، حدود خدا را بر تو جاری می كردم، به جهت بندگانی كه آنها را با آرزوهایت فریب دادی و ملت هایی كه آنها را به هلاكت افكندی و قدرتمندانی كه آنها را تسلیم نابودی كردی و هدف انواع بلاها قرار دادی كه دیگر راه پس و پیش ندارند، اما هیهات! كسی كه در لغزشگاه تو قدم گذاشت، سقوط كرد و آن كسی كه بر امواج تو سوار شد غرق گردید.

كسی كه از دام های تو رست، پیروز شد. آن كس كه از تو به سلامت گذشت، نگران نیست كه جایگاهش تنگ است. زیرا دنیا در پیش او چونان روزی است كه گذشت.

از برابر دیدگانم دور شو، سوگند به خدا، رام تو نگردم كه خوارم سازی و مهارم را به دست تو ندهم كه هر كجا خواهی مرا بكشانی.

به خدا سوگند، سوگندی كه تنها اراده خدا در آن است، چنان نفس خود را به ریاضت وادارم كه به یك قرص نان، هرگاه بیابم و به نمك به جای نان خورش قناعت كند و آنقدر از چشم ها اشك ریزم كه چونان چشمه ای خشك درآید و اشك چشم پایان پذیرد.

آیا سزاوار است كه چرندگان فراوان بخورند و راحت بخوابند و گله گوسفندان پس از چرا كردن به آغل رو كنند و علی نیز از زاد و توشه خود بخورد و استراحت كند؟ چشمش روشن باد! كه پس از سالیان دراز، چهار پایان رهاشده و گله های گوسفندان را الگو قرار دهد!

خوشا به حال آن كسی كه مسوولیت های واجب را در پیشگاه خدا به انجام رسانده و در راه خدا هرگونه سختی و تلخی را به جان خریده و به شب زنده داری پرداخته است و اگر خواب بر او چیره شود بر روی زمین خوابیده و كف دست را بالین خود قرار می دهد، در گروهی كه ترس از معاد، خواب را از چشمانشان ربوده و پهلو از بسترها گرفته و لب هایشان به یاد پروردگار در حركت و با استغفار طولانی گناهان را زدوده اند. 'آنان حزب خداوندند، و همانا حزب خدا رستگار است'(سوره مجادله، آیه ۲۲).

نامه ۴۵ نهج البلاغه

یکشنبه 20 آذر 1390

پریشان ...

نویسنده: بنده عاشق   

گاهی میترسم از راهی که در پیش گرفته ام...

نکند باز هم به قهقرا بروم ، نکند باز هم پیش پروردگارم روسیاه باشم .

هیچ چیز چون پریشانی افکار آدمی را مخدوش نمیکند ، افکار درهم و برهمی که ذهن را خسته میکند.

نمیدانم اگر آرامشی که از امید بر اوست ، نبود چه چیز میتوانست آرامم میکند . شاید چون همیشه به دنبال اصلاح بوده ام  همیشه نیز به خود نیز شک میکنم و برمیگردم تا ببینم کجای کارم و این خود در عین خوبی و راهگشایی گاه شکی به دنبال دارد که ممکن است فرد را به سکون و ایستادن در ادامه راه و یا حتی بعضی را در مرحله انخاب راه نیز نگه دارد .اینکه کدام راه حق است و اصلا من به دنبال چه هستم ( که صد البته پاسخ به آن خود پیمودن نیمی از راه است )، سوالی است که پس از قدم نهادن  در راه ،هرچه بیشتر پیش میروی پاسخ بهتری برای آن می یابی.

این پریشانی کمی آزارم میداد تا اینکه آیه ای را خواندم که برایم بسیار نوید بخش تر از امید خودم بود.آنجا که خداوند میفرماید هرکس در راه ما کوشش کند به یقین راههای خود را بر او می نمایانیم . (و چه قرابت معنایی زیبایی دارد و چه امید بخش است لنهدینهم سبلنا برای آنان که تلاشی جهادگرانه در راه خدا دارند و اهدنا الصراط المستقیم را با دل و عمل ازو خواستارند) . و خداوند همراه نیکوکاران است ...

 بسم الله الرحمن الرحیم . وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ


پروردگارا در اوج نیاز ، به تو توکل نموده ایم.ما را به سوی راهت هدایت و قلب های ما را برای معرفت بینا گردان.باشد که در زمره بندگان مورد رضای تو باشیم.همان کسانی که  که به آنان نعمت دادی.آمین

یکشنبه 20 آذر 1390

مرثیه ...

نویسنده: بنده عاشق   

تنها و آواره به هر سو می‌دوم، گوشه آستین این را می‌گیرم، دامن ردای او را می‌چســــبم، می‌پرسم، با تمام نیــــــــاز می‌پرسم؛ غرقه در اشک و درد: «این مرد کیست»؟ «دردش چیست»؟ این تنها وارث تاریخ انسان، وارث پرچم سرخ زمان، تنها چرا؟ چه کرده است؟ چه کشیده است؟ به من بگویید: نامش چیست؟

هیچ کس پاسخم را نمی‌گوید!


قسمتی از مرثیه دکتر شریعتی

امروز این متن رو تو اینترنت خوندم :

داشتم بر می گشتم خونه، مسیرم جوریه که از وسط یه پارک رد میشم بعد میرسم به ایستگاه اتوبوس، توی پارک که بودم یه زن خیلی جوون با چادر مشکی رنگ و رو رفته و لباس های کهنه یه پیرمرد رو که روی یه چشمش کاور سفید رنگی بود همراه خودش راه میبرد رسید به من و گفت سلام!

من فکر کردم ازین گداهای ... الان میخواد بگه من پول میخوام که بابام رو ببرم دکتر و از این حرفا اول خواستم برم بعد گفتم منکه عجله ندارم بذار واستم شاید کار دیگه ای داشته باشه منم همینطور که اخمام تو هم بود سرم رو به علامت جواب سلام تکون دادم و نگاهش کردم،

گفت آقا من باید بابام ( بعد پیرمرده رو نشون داد) رو ببرم مجتمع پزشکی نور آدرسش نوشته توی خیابان ولیعصر، خیابان اسفندیاری!

گفتم خب؟!

با یه لحن بغض آلود گفت خوب بلد نیستیم کجاست توی این شهر خراب شده از هر کی هم می پرسیم اصلا به حرفمون گوش نمیده!

(اشک تو چشماش جمع شده بود)

بهش آدرس دادم و گفتم تو این شهر خراب شده وقتی آدرس میخوای باید بی مقدمه بپرسی فلان جا کجاست. اگر سلام کنی یا چیز دیگه بگی فکر میکنن میخوای ازشون پول بگیری !

بعد از اینکه رفت گفتم چقدر سنگ دل شدیم، چقدر بد شدیم وچقدر زود قضاوت می کنیم. خود من تا حالا به چند نفر همین جوری بی محلی کردم و راه خودمو رفتم . شکستن دل ها چه قدر آسون شده ...

یکشنبه 6 آذر 1390

کربلا

نویسنده: بنده عاشق   

حرم عشق کربلا ست و چگونه در بند خاک بماند آنکه پرواز آموخته‌است و راه کربلا می‌شناسد و چگونه از جان نگذرد آنکس که می‌داند جان بهای دیدار است.
شهید آوینی
خوشا به حال آنان که در یاد داشتند : «الذین ءامنوا و هاجروا و جهدوا فی‌ سبیل‌الله باموالهم و انفسهم اعظم درجة عندالله و اولئک هم الفائزون»

«کسانی که ایمان آورده و هجرت کرده و در راه خدا با مال و جانشان به جهاد پرداخته‌اند، نزد خدا مقامی هر چه والاتر دارند و اینان همان رستگارانند.»

یکشنبه 6 آذر 1390

زمان ما ...

نویسنده: بنده عاشق   

قصه ایست تکراری اما ...
بارها گفته اند همه روزها عاشورا و همه سرزمین ها کربلاست اما چقدر کوشیده ایم در همراهی امامی که در زمان خویش مظلوم گشته است !؟
بیندیش به بزرگی راهی که در پیش داری.راهی به عظمت راهی که حسین و یارانش در عصر خویش پیمودند ...

ما سوگوار حسینی هستیم که با غروب عمر خویش ، طلوعی جاودان و به گستردگی تاریخ را بنا نهاد و حماسه ای تکرار نشدنی را رقم زد.او که خون خویش و یاران با وفایش را آبی گوارا ساخت برای پایداری اسلام.درختی که سدها برای خشکاندن آن برافراشته و دست ها برای تیشه زدن بر ریشه آن بلند بود.اهل ایمانی که با خشکی لب هایشان آموختند تشنه میمیریم اما لحظه ای نخواهیم گذاشت این درخت به سوی تشنگی رود.و امروز نیز همان صحنه جهاد برقرار و لباس مشکی تو همان لباس جهادت است.لباسی که تنها نشانی است برای اثبات پایبند بودنت بر فرهنگ همیشه جاوید عاشورا و پایداریت تا حد شهادت در راه خدا. باشد که از یاران امام زمان خویش و ادامه دهندگان راه حسین باشیم .آنان که به خدا ایمان داشته و در لحظه لحظه عمر خویش در این راه مقدس میکوشند و آماده اند تا هر آنچه لازم باشد را نثار کنند.
پروردگارا خود ما را به سوی این راه هدایت فرما و قدمهایمان را در آن استوار گردان.به امید ظهور مولایمان مهدی که صد البته نزدیک است ...

یکشنبه 6 آذر 1390

عاشورا ...

نویسنده: بنده عاشق   

«اكنون امام در برابر تاریخ ایستاده است و به صفوف لشگریان دشمن كه همچون سیل مواج شب تا افق گسترده است می نگرد. به عمر سعد در حلقة صنادید كوفه چه باید گفت؟ وااسفا!‌كه كلام را از حقیقت جز اندكی نصیب نیست و از آن بدتر، سیمرغ بلند پرواز دل را بگو كه اسیر این قفس تنگ و بال های شكسته است.
چه روزگار شگفتی!‌ مردی با بار عظیم مظهریت حق، اما... با چهره ای انسانی چون چهرة دیگران و جثه‌ایی كه از دیگران بزرگتر نیست.
عجبا! این یوسف زمانه چه زیباست؛ اما این زیبایی را چه سود آنگاه كه جهلاء او را آیینة خویش می‌بینند و در او نیز، آن گونه نظر می كنند كه در خویش... وااسفا! یعنی هیچ راهی وجود ندارد كه آنان حقیقت وجود را دریابند؟
شمسی است كه غروب خویش را در این سیل مواج شب می نگرد و انتظار می كشد تا در شفق خون خویش غروب كند. اما كدام غروب، وقتی كه نور جهان هر چه هست از مصباح وجود او منشاء می گیرد؟
... و از آن روز دیگر آتش بر یاران حسین سرد و سلامت است و تیرها پیك های بشارتی هستند به بهشت. تیرها می بارند... تا بین ما و حیات را هر چه هست، ببرند و رشته توكل ما را محكم كنند و ما را به یقین برسانند و سر آنكه آتش بر ابراهیم گلستان می شود نیز یقین است. اگر تو نیز یقین كنی كه آتش بی اذن خالق آتش نمی سوزاند بر تو نیز سرد و سلامت خواهد شد.»

شهید آوینی

شنبه 5 آذر 1390

آزمودن ...

نویسنده: بنده عاشق   

« ولی خداوند بندگانش را به انواع سختی‌ها امتحان می‌کند،‌ و با کوشش‌ها و مجاهدت‌های گوناگون به بندگی و عبادت وامی‌دارد، و به اموری که ناخوشایند به نظر می‌رسد،می‌آزماید، تا کبر و تکبر را از دل‌هایشان بیرون نماید، و فروتنی و خاکساری را در جانشان بنشاند، تا با این‌گونه آزمایش‌ها، درهای فضل و رحمتش را به رویشان بگشاید و اسباب عفو و گذشتش را به آسانی به آنان عنایت فرماید »

امام علی (ع) نهج البلاغه، خطبه 234؛ (معروف به خطبه قاصعه)

چهارشنبه 2 آذر 1390

فاصله ...

نویسنده: بنده عاشق   

چقدر راه داریم تا
(الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ)
همان كسانى كه ایمان آورده‏اند و دلهایشان به یاد خدا آرام مى‏گیرد. آگاه باش كه دلها تنها به یاد خدا آرام گیرد.

؟
در مورد تفاوت قلب و فواد و ... که به خاطر گستردگی مفهوم دل در پارسی و اضافه شدن واژه عربی ذهن که در قرآن نیامده و این کلمات قرآنی به دل یا ذهن معنی شده اند که منجر به اشتباهات و کج فهمی هایی شده. ان شاء الله پس از آماده شدن مقاله ای مربوط برای شناخت هرچه بیشتر این کلمات قرآنی لینکش رو تو وبلاگ میذارم ،یا حق .

سه شنبه 1 آذر 1390

نگرش ...

نویسنده: بنده عاشق   

بکوش عظمت در نگاه تو باشد نه به آنچه مینگری

و چه زیباست

درک فریفتگی آنچه دنی است ولی در نگاه ها عظیم شده است 

و این است سرآغاز  رسیدن ...

سه شنبه 1 آذر 1390

پروردگارا ...

نویسنده: بنده عاشق   

الهی
ای مونس غریبان
ای همره تنهایان 
اى پناهگاه هر ترسان
و ای آرامش جاودان

 ای شنونده آگاه از نجوا
و ای اولین و واپسین امید

آری باز هم منم
بنده نالایقت ... 

 پشیمان از هرچه تو را از من دور کرد. امیدوار به بخشایش تو با همه چیز خود به درگاهت آمده ام. دستی خالی پر از نیاز ،چشمی غمین پراز اشک و دلی شکسته پراز سوز .به درگاه تو آمده ام ،همان درگاهی که خود فرمودی به روی هیچ کس بسته نیست.پس چه گویم از آنچه خود بهتر میدانی.
دریاب دلی را که سخت تنگ است ...
ای پروردگار مهربان من امیدی بر من عطا فرما تا از هرچه جز توست دل بکنم ،و نگرشی که همه چیز را در یاد تو بنگرد. در لحظه لحظه این سفر پناهگاه من باش که بر خودت پناه میبرم از هر آنچه غضب تو را سبب باشد.

توان آن را ندارم تا اوج حرف هایم را زیباتر از آنچه خود بر من آموختی بگویم 

 " اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ صِراطَ الَّذینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَ لاَ الضَّالِّینَ "

free counters

پندهایی از مولا علی (ع)

شفقت با مردم ، احترام به والدین ، دلجویی از غریبان ، تفکر در امور ، اندازه در معاش ، تقدم بر سلام ، شکر بر نعمت ، ادب در کلام ، مصاحبت با نیکان ، عطا در مقام ، پرهیز از خشم ، پایداری در حوادث ، دوری از کبر ، ایثار بر مساکین ، توکل در امور ، ملایمت با جهال ، اصرار در اطاعت ، مخالفت با نفس ، راستی در گفتار ، نظافت در پوشش ، خدمت به خلق ، خوشرویی با عیال ، سرعت در خیر ، جوانمردی با مغلوب ، تأمل در جواب ، قصور در شهوت ، امداد بر مظلوم ، عیادت از مریض ، صبر در مصائب ، سعی در اخلاص ، اجتناب از غیبت ، دوری از بخل ، دادرسی در قضا ، عفو با قدرت ، تعطیل در انتقام ، اکرام بر میهمان ، نوازش بر ایتام ، استقامت در کار ، عطا در مقام

نویسندگان

نظرسنجی

  هدیه تو به خود ، خدا و امام زمانت چیست؟(قولیست بین تو به هر کدام از آنها که بخواهی){انتخاب چند گزینه نیز ممکن است}


 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


design : imjava